Якщо МВФ дасть гроші, ризик девальвації буде низьким

Томаш Фіала вірить в Україну і стверджує, що зараз Dragon Capital готується інвестувати в кілька українських підприємств. Правда, в які – не каже. На його думку, якщо Україна скористається шансом, який дає зона вільної торгівлі c ЄС, то легко вийде на рівень економічного розвитку центрально-європейських країн.

Фіала розповів, скільки грошей від МВФ зможе отримати Україна, яким буде курс гривні восени і які галузі економіки, крім аграрної, цікаві інвесторам.

Ви прогнозуєте зростання інвестпривабливості України у другому півріччі 2016 роки?

Я думаю, що так. Можна очікувати невелике зростання. Але тільки, якщо вийде прийняти закони, які вимагає МВФ. В такому випадку ми отримаємо транш від Фонду. Це може бути або обмежений транш –  $ 1 млрд, або – 1,7 млрд. Плюс кредитні гарантії США – $ 1 млрд. За рахунок цього НБУ зможе збільшити резерви до $ 16 млрд. Для інвесторів – це передбачуваність і довгострокова валютна стабільність.

Бізнес побоюється чергового витка девальвації вже восени. Як за вашими прогнозами зміниться курс гривні до кінця року?

Якщо МВФ дасть Україні гроші, ризик девальвації буде низьким. Але є фактор сезонності. Курс буде залежить від того, якою буде динаміка цін на сировину, яке ми експортуємо: метал, руду, зерно. А з іншого боку – від цін на нафту і газ.

Падіння цін на газ я не очікую. Але з іншого боку, в цьому році ми будемо імпортувати менше газу. У минулому році Україна спожила близько 34 млрд кубів газу, з них імпортувала до 15 млрд кубів. Цього року Нафтогаз планує імпортувати близько 11,5 млрд кубів газу. Середня ціна буде нижче, ніж в минулому році, і знизиться обсяг імпорту. Тому з країни піде менше валюти.

При цьому частина тієї валюти яка піде – це оплата Нафтогазу за кредитами ЄБРР. Але є новий кредит на $ 500 млн від Світового банку, ще $ 200 млн – схвалила IFC. Ці гроші Нафтогаз поки не використовував.

Тому великих ризиків я не бачу. Може бути восени-взимку курс просяде до 27 грн / $. Але не більше. А може і залишиться на поточному рівні, якщо ми отримаємо гроші від МВФ і США. Може бути нам вдасться отримати ще два транші до кінця року, в вересні і в грудні. Але по консервативно реалістичного сценарію – транш $ 1,7 млрд буде останнім в поточному році.

На які сектори, крім аграрного, дивляться інвестори?

Ми дивимося на аграрний сектор, але не на фермерство, а на інфраструктуру. Нам цікаві FMCG, харчова і переробна промисловість, експортоорієнтовані сектори, охорону здоров’я, фармацевтика.

Що стосується прямих іноземних інвестицій, то я сподіваюся, що зона вільної торгівлі, приверне тих інвесторів, які в 90-х і на початку нульових розміщували виробництво в Західній і Центральній Європі. Робоча сила в Україні в чотири рази дешевше, ніж в Європі і в два рази дешевше, ніж в Китаї. Тому інвестори можуть переміщувати виробництво в Україні, і експортувати продукцію. Це дуже позитивно. За рахунок цього виїхала вся Центральна Європа. Центрально-європейські країни відкрили свої ринки і туди пішли інвестори, збільшилася кількість робочих місць, і виросла економіка.