Відпустка за власний рахунок у 2016 році – порядок і умови надання

Подарували путівку на Мальдіви, необхідно приглянути за дитиною у період канікул, або треба копати картоплю у тещі на городі. Обставини різняться, але потрібно не працювати. Питання виникають тоді, коли  оплачувана відпустка вже використана, чи навпаки, ще далеко попереду. Тут допоможе відпустка без збереження заробітної плати гарантована законодавством України.

Привілеї на відпустку власним коштом

Чинний у 2016 році на території України Кодекс законів про працю, гарантує статтею 84 право усіх робітників на відпочинок власним коштом. А втім, Закон обумовлює окремі важливі умови:

  1. Термін відпустки, чи навіть сам факт її надання, повинен бути узгоджений з роботодавцем. Надається тільки за порозумінням сторін. Тобто, необхідно отримати письмову згоду, оформлену належним чином. Зразок заяви на відпустку власним коштом наведений у кінці статі.
  2. Працівник мусить обов’язково вказати причину свого прохання. Утім, не вимагається докладно її викладати. Досить формулювання «за сімейними обставинами».
  3. Впродовж року на загальних підставах надають не довше ніж 15 днів у календарі. Хвороба у цей період не подовжує відпочинок. Навіть урочисті дати, або інакше неробочі дні, додаються до сукупної кількості. Неможливо використати за два роки одночасно дві. Безоплатна відпустка за 2016 рік не може бути використана у 2017 році, навіть якщо нею не користувались.

Українське законодавство, щодо безоплатних відпусток

Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» захищаються пільги постраждалих після аварії на АЕС. Надаючи їм право отримання безплатних санаторно-курортних путівок, закріплює можливість скористатись у 2016 році відпочинком.

Види відпусток

Пункт 13 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби … деяких інших осіб та їх соціальний захист», переглядає питання  надання безоплатного перепочинку для цієї категорії громадян.

Закон України «Про відпустки» захищає право деяких категорій громадян на відпуску «за власний кошт». Стаття 25 звертає увагу на те, що певним працівникам можливо отримати відпустку за яку не нараховують заробітну плату, навіть якщо роботодавець не збирається її надавати.

За бажанням працівника безплатні дні надаються обов’язково на узгоджений Законом термін.

Тривалістю від 3 до 12 календарних днів

  • Від трьох днів оформляють в разі смерті близьких. Якщо це кровні родичі, або за шлюбом: чоловік, дружина, брат, сестра, батьки, вітчим, мачуха, дитина (навіть усиновлена) подовжують до 7. Час, витрачений на дорогу до місця поховання та в зворотному напрямку, не враховують.
  • На етапі здійснення антитерористичної операції у визначеному населеному пункті за винятком годин необхідних для вороття до місця праці, але не більш як 7 фактичних днів з моменту ухвалення рішення про закінчення АТО.
  • Молодятам, що тільки-но одружились. Зазначимо, що 10 діб надаються одразу після весілля. Якщо одружились у листопаді та оформили десятиденний відпочинок, то у грудні можливо отримати ще 5 згідно КЗОТ.
  • Батькам, діти (не виповнилось 18 років) яких їдуть вступати до навчальних закладів розташованих в інших містах – 12 днів. Якщо більше одної дитини, то 12 для супроводу кожної з них.

Кожен рік на термін до 14 календарних днів

  • Одиноким батькам, котрі виховують більше однієї дитини (чи тоді, коли є обидва, але один з них тривалий час перебуває у лікарні). Доки діти не досягли 15 річного віку.
  • Одиноким батькам дитини-інваліда.
  • Після пологів дружини чоловік може взяти декілька діб допомогти у піклуванні за дитиною.
  • Ветеранам праці.
  • Учасникам війни, особам котрі вважаються дітьми війни.
  • Мешканців на теренах зон радіоактивного забруднення  після Чорнобильської катастрофи, котрі мають дітей до 16 років (один з батьків).
  • Військовим ветеранам, також ветеранам  органів внутрішніх справ, податкової, пожежної охорони.
  • Жінка, яка пильнує дитину до 14 років на час оповіщення карантину за місцем географічного розташування житла. 

    Зразок заяви

    Зразок заяви

Відпустка власним рахунком  понад 15 днів

  • Потрібно скласти вступні  іспити у ВНЗ  призначають 15 днів, не враховуючи часу, щоб дістатись до географічного розташування інституту та повернутись. Таким чином термін збільшується на стадію проїзду.
  • Сумісникам, які не закінчили відпустку за провідним місцем діяльності – до її закінчення.
  • Особам, що набули виняткові заслуги перед Вітчизною – 21.
  • При звільнені з попереднього місця праці не використали оплачувану відпустку і одержали компенсацію грошима – до 24.
  • Тим, що вийшли на пенсію за віком, також інвалідам III групи – до 30 діб.
  • Маєте медичний висновок про необхідність постійного догляду за хворими, що є вам рідними – до 30.

Відпустка власним коштом 2 місяці, та більше

Це, мабуть, один з найпоширеніших міфів, що будь-хто може взяти й відпочити власним коштом цілих 2 місяці. Насправді все зовсім не так. Чинним законодавством такі привілеї мають тільки інваліди I та II груп. Саме вони можуть бути відсутні на роботі протягом 60 діб щорічно.

Крім них, більш тривалий час не виходити на роботу мають можливість матері (опікуни, ті що усиновили) діти яких:

  • Потребують домашнього догляду. При наявності медичного документу знаходяться дома до 6 років.
  • Хворі на діабет(I типу) – до 16 років.
  •  Є дітьми-інвалідами (тільки підгрупи А).

Прецедент склали державні службовці, які в деяких містах України за ініціативи роботодавців, посилаючись на Постанови стосовно державного бюджет у 2014, відгуляли понад двох місяців. Нинішнє законодавство чітко дає зрозуміти, що відпустка без збереження заробітної плати державним службовцям у 2016 надається на загальних підставах.

Для отримання безоплатного відпочинку необхідно оформити заяву, де тривалість буде відповідати певному пункту Закону України. Відпускати, випроводжати співробітника на більший термін ніж окреслено законодавством заборонено.