Різновиди пенсій в Україні
Кожен громадянин України має право на пенсійне забезпечення. Гарантується воно основним законом країни – Конституцією. Нарахування пенсії в Україні в 2016 році відбувається відповідно до її виду. На відпочинок можна перейти:
- За віком.
- По інвалідності.
- За вислугою років.
- Через втрату годувальника.
Нерідко особа має право відразу на кілька видів забезпечення. Призначається лише одне. Яке – особа вибирає самостійно.
Отримання грошового забезпечення за віком та через інвалідність не забороняє працювати і надалі.
А от право на нарахування пенсії за вислугою років настає лише за умови звільнення. Необхідно залишити ту посаду, яка уможливила даний вид матеріальних гарантій.
Нарахування пенсії в 2016 році за віком
Серед 12 мільйонів пенсіонерів країни – 10 мільйонів за віком.
Можливість виходу на відпочинок з’являється у тих осіб, яким:
- 60 років. Вік однаковий для обох статей.
- Вдалося відпрацювати мінімум 15 років і отримати відповідний страховий стаж.
Але тут є деякі подробиці. Сподіватись на нарахування пенсії мінімального розміру за віком можливо, відпрацювавши значно більше років:
- жінкам – 30;
- чоловікам – 35.
Коли стаж ще більший, то сума нарахувань зростатиме на 1 відсоток щорічно.
Особливості порядку нарахування пенсії за віком
В Україні вік виходу на відпочинок для представниць жіночої статі зріс на 5 років – до 60. Відбувається перехід поступово. Стосовно жінок, народжених у 1961 році і до нього, особливості такі:
- Є графік, за яким визначається конкретний вік, що дозволяє залишити роботу. Для прикладу: жінка народилася в 1956 році до 1 жовтня. Її вік щодо пенсії не змінився – 55.
- Надалі він збільшується кожні півроку. Додається по 6 місяців. В шістдесят на пенсію виходять жінки з датами народження в квітні-грудні 1961 року.
- Передбачено компенсацію більш пізнього переходу на відпочинок. Розмір забезпечення буде підвищено на 2,5% за кожні додаткові шість місяців.
- 55-річним жінкам до початку 2015 було надано можливість отримати пенсію достроково, але за умови:
- звільнення;
- наявності стажу.
Сума нарахувань для них зменшується на пів-відсотка за кожен місяць передчасного виходу на відпочинок.
У 2016 році жінки зможуть не працювати у 57,5 років.
Показники для нарахування пенсії
При призначенні забезпечення у 2016 році необхідні дані про:
- Зарплату (дохід) особи.
- Коефіцієнт страхового стажу.
Результат отримуємо множенням показників.
Розрахунок зарплати
Зарплата визначається таким чином (Зп):
Зп = ЗС•(КС÷К), де
- ЗС – середній заробіток за останні 3 роки;
- КС – сума помісячних коефіцієнтів заробітку (К1+К2+…+Кх);
- К – стаж за відповідний місяць.
Середня зарплата для нарахування пенсії розраховується за даними 2013, 2014 і 2015 років. У 2016 році показник становить 3263,44 грн.
Народні обранці не підтримали законопроект Уряду, в якому пропонувався минулорічний середній заробіток для нарахування пенсії у розмірі 2960,62 грн..
Як розрахувати коефіцієнт стажу
Коефіцієнт стажу (КС) визначається за формулою:
- КС= (кількість місяців страхового стажу∙відсоток стажу за один рік)/(100∙12)
За солідарною системою пенсійного страхування відсоток одного року стажу становить у 2016 році 1,35%.
Особливості нарахування пенсії в 2016 році
З 1 січня 2016 для визначення розмірів пенсії до уваги беруться дані персоніфікованого обліку, в яких з 2000 року зберігаються відомості про фізичних осіб. Вони містять інформацію про заробіток кожної громадянина, про суму податків. Базою для визначення розміру пенсії є доходи з другого півріччя 2000 року і безпосередньо до настання заслуженого відпочинку.
Дозволяється використовувати інформацію про заробіток за інший період. Можливо це лише тоді, коли у особи не вистачає страхового стажу. А конкретніше, він не дотягує до п’яти років. В такій ситуації основою для визначення пенсії є довідка про заробітки за будь-які 60 місяців підряд до початку другого півріччя 2000.
Пенсійне забезпечення держслужбовцям призначається на загальних підставах.
Нарахування пенсії по інвалідності
Даний вид пенсії призначається особам у разі наявності у них:
- певного загального захворювання;
- інвалідності безпосередньо з дитинства, або ж каліцтва, отриманого поза роботою.
Не варто розраховувати на отримання пенсії при відсутності необхідного страхового стажу: від року до 15. Більш конкретна його тривалість визначається віком особи та групою інвалідності.
З 1 січня 2016 року необхідний стаж за групами становить:
- перша – 1-10 років.
- друга та третя – 1-14 років.
«Привілей» військовослужбовцям: якщо вони стали інвалідами під час виконання службових обов’язків, то пенсія буде призначатись без жодних умов щодо кількості відпрацьованого часу.
П’ятнадцять років натхненної праці необхідно особам, які втратили працездатність вже в пенсійному віці.
Нарахування пенсії працюючим пенсіонерам
Громадянам, яким виповнилось 60 і вони досі трудяться, перерахунок пенсії здійснюється кожні два роки. Право закріплене законодавством. Навіть якщо особа за цей період деякий час відпочивала, розмір забезпечення все-одно буде уточнений.
Працюючі пенсіонери віддають 15% грошей у вигляді податку. Таким чином, їм дістається лише 85% заробленої пенсії, але не менше ніж 1,5 прожиткових мінімумів, встановлених для непрацездатних осіб (1611 грн.).
Нарахування пенсії за вислугою років
Така пенсія призначається працівникам певних галузей народного господарства. Наприклад, це стосується освітян, лікарів, артистів, льотчиків. Існує повний перелік відповідних професій і посад.
До 2016 року вирішальною умовою для встановлення забезпечення слугувала наявність спеціального стажу. Крім того, необхідно обов’язково звільнитися з роботи. Вік значення не мав.
Нині додається вимога: необхідний не лише відповідний стаж, але й досягнення пенсійного віку. Він встановлюється поетапно, відповідно до місяця та року народження, і не залежить від статі:
- для льотчиків –50 років;
- для медиків, освітян, артистів – 55.
Кількість років стажу також збільшено. До 2024 року вона поступово зростає (є спеціальні таблиці) і в кінці кінців становитиме 30.
Питання про пенсійне забезпечення турбує кожного, особливо в період погіршення економічної ситуації. Критерії виходу на заслужений відпочинок стають жорсткішими. І скоріш за все, у найближчому майбутньому можливі неприємні сюрпризи.