Для сімей, котрі належать в Україні до категорії «малозабезпечені», допомогу може бути призначено тим їхнім членам, які мешкають на території країни й отримують середній дохід у розмірі, нижчому ніж визначений державою прожитковий мінімум. Виплата таких нарахувань здійснюється в грошовому еквіваленті.
Що розуміють під поняттям «малозабезпечена родина»?
Одним із механізмів захисту державою верств населення є соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям. На сьогодні в Україні спостерігається стрімке підвищення цін на послуги, подорожчання товарів, масові скорочення по службі. А це призводить до того, що багато сімей знаходиться на межі бідності та потребує захисту з боку державних органів.
Для початку розберемось, що мається на увазі під назвою «малозабезпечена родина». Вважається малозабезпеченою та родина, яка має суму доходу за півроку на всіх членів сім’ї меншу, ніж середньомісячний прожитковий мінімум, визначений державою.
Він установлюється під час утвердження державного бюджету та може змінюватись протягом року, що теж вказано в бюджеті. Так, станом на початок (січень) 2016 року на одного члена родини встановлено мінімум 1 330 грн., а з початку грудня цього ж року ця сума складає вже 1 496 грн.
До складу такої родини, якій можуть нарахувати соц допомогу малозабезпеченим сім’ям 2016, можуть входити:
- жінка та чоловік;
- діти, котрі досягли 18-річного віку, є студентами денної форми навчання закладів освіти (профзакладів, ВНЗ) до досягнення ними 25-річного віку, за умови нестворення власних сімей;
- діти малолітні (рідні або які перебувають під опікою чи всиновлені) до 18-річного віку;
- повнолітні діти з інвалідністю І та ІІ групи, неодружені, проживають разом зі своїми батьками (опікунами);
- чоловіка або дружини батьки (непрацездатні), які перебувають у них на повному фінансовому забезпечені та не мають власного доходу;
- особа, яка проводить нагляд за одиноким інвалідом та проживає разом із ним;
- жінка та чоловік, які перебувають в офіційно незареєстрованих відносинах, мають на утриманні спільних дітей та мешкають за однією адресою реєстрації.
Допомога малозабезпеченим сім’ям у 2016 році нараховується в разі звернення родини з усіма необхідними довідками до спеціалізованих державних установ.
Які держустанови займаються оформленням?
Призначенням та нарахуванням соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям 2016 займаються обласні й районні управління праці та соцзахисту населення. Звертатись малозабезпеченим верствам населення необхідно за місцем, де зареєстрований представник такої родини. Як оформити малозабезпечену допомогу 2016, якщо сім’я проживає та зареєстрована в селі або селищі міського типу? Для вирішення питання необхідно звернутись у виконавчі органи сільської або селищної ради, які нададуть перелік документів та в подальшому передадуть їх у районні органи соцзахисту.
Порядок призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим визначає можливість нарахування її й не за місцем офіційної реєстрації уповноваженої особи родини. Але для цього важливо додатково зібрати документи щодо ненарахування таких виплат управлінням за місцем офіційної реєстрації та про склад членів родини.
Причини відмови
Інколи навіть у разі подання всіх документів родині може бути відмовлено в нарахуваннях. Підставами такого рішення можуть бути:
- члени родини працездатного віку не працюють, не проходять денне навчання у вишах та профтехучилищах, не служать у війську протягом 90 днів, що передують дню звернення за нарахуванням допомоги від держави;
- установлено факт, що працездатні особи цієї родини мають додаткові джерела заробітку, які не зазначені в декларації;
- якщо протягом року до моменту звернення родина здійснила придбання будь-якого нерухомого майна або земельної ділянки, автомобільного засобу та інших високовартісних товарів довготривалого вжитку за умови обов’язкового складання акта матеріально-побутових умов проживання сім’ї;
- якщо у володінні родини є інша житлова площа понад 21 кв. м. або більше ніж 1 транспортний засіб.
Але вищезазначені обставини можуть бути скасовані як такі, що забороняють виплату нарахувань малозабезпеченій родині, за умови, якщо в родині проживає інвалід, сім’я виховує трьох або більше дітей неповнолітнього віку.
Як отримати та який пакет документів необхідний?
Матеріальна допомога малозабезпеченим сім’ям 2016 може бути нарахована в разі подання до державного органу заяви, у якій особа надає право на зібрання всієї інформації про свою власність, можливі доходи та майновий стан. Також до неї прикріпляються такі документи для оформлення:
- паспорт (свідоцтво про народження) громадянина, який виступає як уповноважений представник родини;
- довідка про земельну ділянку, наявну у власності членів родини, фактичний її розмір;
- довідка про членів сім’ї;
- декларація про доходи та майновий стан родини.
Довідка про доходи для отримання допомоги малозабезпеченим заповнюється для кожного представника родини окремо. У неї не включають можливу нараховану субсидію на послуги ЖКГ, оплату аліментів членами родини.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям погоджується та розраховується або ж ухвалюється відмова в її надані протягом 10 календарних днів. Порядок виплат встановлюється на термін 6 місяців, після чого родина має звернутись повторно із заявою та необхідними документами для підтвердження свого соціального статусу.
Як нараховується соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям?
Який розмір соц. допомоги буде призначено родині, визначається шляхом розрахунку різниці між середньомісячним сукупним доходом сім’ї та рівнем щорічно встановленого державою мінімального прожиткового порогу. Сума доходів родини обчислюється на основі інформації про доходи за останні півроку.
Окремо варто сказати про нарахування багатодітним сім’ям. Для кожної дитини (окрім інвалідів) прожитковий мінімум на 10 % більший на одну дорослу особу. Наприклад, соц виплати малозабезпеченим сім’ям 2016 року з 1 грудня нараховуються за рівнем прожиткового мінімуму на одну особу – 1,496 тис. грн., а на неповнолітнього віком від 6 до 18 років – 1,637 тис. грн.
Допомога малозабезпеченими сім’ям з дітьми 2016 року розраховується на кожного малолітнього окремо, але не може бути більшою за мінімальний прожитковий поріг для родини.