Безвізовий режим – це встановлений порядок взаємовідносин між Україною і країнами-членами ЄС, при якому громадянам першої держави не потрібне отримання візи для перетину кордону країни призначення.
Замість відвідування посольства для отримання візи громадянам України потрібно одержати біометричний закордонний паспорт – документ з вбудованим чіпом, що містить інформацію у вигляді особистих даних, фото, відбитків пальців і підпису. Звичайні закордонні паспорти попереднього випуску продовжують діяти, але з ними не отримати скасування віз. Натомість, в які країни вирушати в подорож можна вибрати з повного світового списку.
Умови безвізового режиму поширюються не на всіх громадян України, а лише на тих, хто переслідує такі цілі перетину іноземних кордонів:
- для відпочинку або з туристичною спрямованістю;
- в гості;
- на короткострокове лікування;
- для вирішення ділових питань – бізнес.
В будь-яких інших непередбачених випадках знадобиться віза для перетину кордонів.
Ідея вільного відвідування країн Європи для українців з’явилася кілька років тому в 2014 році. Але тільки в 2017 році це питання було вирішене. Навесні у квітні 6 числа 2017 року було проведено голосування в Європарламенті за скасування необхідності отримання дозволу на подорожі для України. Через 2 тижні 20 квітня на розгляд ради ЄС країна була представлена Європейською комісією для внесення в список безвізових держав.
11 травня 2017 року Радою Європи було прийнято остаточне рішення щодо права громадян України перебувати в дозволених країнах без відкриття віз. Офіційно оприлюднене це рішення було 22.05.2017 року в офіційному часопису ЄС. За правилами публікацій, після закінчення 20-денного терміну після оприлюднення інформації українцям стане доступний в’їзд в дозволені країни без віз. Офіційно закон набув чинності 11.06.2017 року.
Вже складено список країн, куди можна поїхати українцям без візи. Дуже важливо, що цей список щорічно розширюється. Існує так званий «шенгенський білий список» країн, про поширення на які безвізового режиму досі ведуться переговори. Це вже не країни Європи, але і всього світу. На вступ у Євросоюз претендують ще 5 країн: Чорногорія, Туреччина, Ісландія, Сербія, Македонія.
Безвізові країни для українців
Після набуття чинності безвізового режиму в Україні громадяни країни зможуть відвідувати практично весь список країн ЄС. Винятком стануть лише Ірландія та Великобританія. Не потрібна віза для перебування і ще в 4 країнах – асоційованих учасницях Шенгенської угоди. Серед них знаходяться Швейцарія, Норвегія, Ліхтенштейн та Ісландія. Серед не потребуючих візи держав знаходяться 4 країни – кандидати на приєднання до Шенгенської зони: Кіпр, Хорватія, Болгарія і Румунія.
Таким чином, горизонти, куди можна полетіти у подорож або по справах, розширюються до 30 країн:
- Австрія;
- Бельгія;
- Болгарія;
- Угорщина;
- Німеччина;
- Греція;
- Данія;
- Ісландія;
- Іспанія;
- Італія;
- Республіка Кіпр;
- Латвія;
- Литва;
- Ліхтенштейн;
- Люксембург;
- Мальта;
- Нідерланди;
- Норвегія;
- Польща;
- Португалія;
- Румунія;
- Словаччина;
- Словенія;
- Фінляндія;
- Франція;
- Хорватія;
- Чехія;
- Швейцарія;
- Швеція;
- Естонія.
Перелік необхідних документів для безвізового подорожування
Головна умова використання права безвізового режиму для країн Шенгенської зони і Євросоюзу з дозволеного списку – оформлення біометричного закордонного паспорта. Займаються оформленням документа відділи міграційної служби державного рівня. Отримати документ можна і за кордоном. Для цього потрібно звернутися в дипломатичні установи України, розташовані у відповідній країні перебування.
Кожен подорожуючий повинен бути готовий надати європейським службовцям прикордонних служб всю цікаву для них і документально засвідчену інформацію. Для подорожі за кордон по новим умовам буде потрібно підготувати такі відомості:
- інформація про намір перетнути кордон. Підтвердити мету поїздки можна такими документами, як квитки на поїзд або літак, в тому числі в протилежний кінець, запрошення від іноземних осіб;
- інформація про існуюче місце тимчасового проживання в країні з безвізовим в’їздом, наприклад, підтвердження бронювання готелю;
- довідка про фінансове благополуччя на період перебування за кордоном – надаються виписки з банківського рахунку. Коштів повинне бути досить для проживання певний період в обраній країні та на зворотну дорогу;
- доказ наміри зворотного в’їзду в Україну. Як варіант, це може бути зворотний квиток на певну дату;
- поліс медичного страхування – обійдеться в 20-30 євро громадянам України. У разі здійснення поїздки на автомобілі потрібно застрахувати цивільну відповідальність власника особистого засобу пересування.
Крім основної документації, для безпроблемного виїзду за кордон потрібно не знаходитися в переліку осіб, яким закрито доступ до території інших держав і не представляти загрозу для міжнародної безпеки та громадського порядку.
Умови безвізового режиму з Україною
Надається безвиз для відвідування території країн ЄС і учасників Шенгенської угоди на термін до 90 днів в цілому за період 180 днів. Тобто за півроку можна провести на території з ЄС три місяці з них. Спеціально для контролю і підрахунку кількості проведених днів у дозволених країнах передбачений «шенгенський» калькулятор.
При необхідності перебування разом з Європою більш тривалий період, ніж 90 днів, потрібно оформити візу.
Для працевлаштування або постійного проживання, а також навчання в країнах Євросоюзу и Шенгенської зони безвізовий режим не буде давати права. Для таких цілей все відбувається за стандартною схемою – слід отримувати в посольстві відповідної країни потрібну візу (робочу, бізнес, студентську, вид на проживання).
Також всім громадянам України, які не оформили біометричний закордонний паспорт, доведеться отримувати візу на в’їзд.